Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

KONTAKTY

Společenská vína - Petr Bejblík
Pod Stárkou 423/25
140 00 Praha 4
tel: +420 775 67 12 01
napište nám

Úvod » Portugalská vína

Portugalská vína

Portugalsko miluje víno celou zemí. Rozloha 92 000 km2, 10,5 mil. obyvatel, hlavní město Lisabon s 2,5 mil. obyvatel. Hodně podobné údaje :)

Hlavními exportními komoditami jsou korek, Porto, pryskyřice a sardinky. Víno se zde pěstovalo již v době Římské říše. Velký rozvoj nastal s rozvojem lodní dopravy. V roce 1703 započal mohutný export vín do Anglie. V roce 1756 dosahuje Portugalsko světového věhlasu ve vinařské produkci. Právě v tomto roce byla písemně deklarována vinařská pravidla v regionu Douro a ten se stal 3 nejstarší apelací ( chráněný vinařský region) na světě. Po regionu Tokaj v Maďarsku ( r.1730) a regionu Chianti v Itálii ( r.1716).

V dnešní době má Portugalsko 31 oblastí DOC. Po vstupu do Evropské unie prošlo velkými investicemi do vinařství, do technologií a do moderní produkce. Do země se vrátili zkušení vinaři rozprchnutí po celém světě. To vše vygenerovalo vysokou kvalitu domácích vín. Ta posunula zemi do první světové desítky. Základem jsou domácí odrůdy, které se díky historické izolaci mohli úspěšně kultivovat. Mezinárodní odrůdy do Portugalska ve větší míře nepronikaly. Můžeme se proto těšit z více jak 500 autochtonních odrůd, které si uchovaly jedinečné a bohaté chutě i vůně.

Tinto - Branco – Rosado ( červené, bílé, růžové) vína rozdělená do několika kvalitativních kategorií. Asi nás nejvíce zaujme : Vinho Regional – označení regionu a kvality DOC, Reserva – víno z delším zráním. Vlajkovou lodí je bezesporu Portské víno. Rozlišujeme Tawny, Ruby a bílé portské. Samozřejmě v mnohých kategoriích. Jsou to dolihovávaná neboli fortifikovaná vína. Hrozny musí pocházet pouze v oblasti Douro ze severu Portugalska. Na severu Portugalska leží i oblast Vinho Verde, která produkuje stejnojmenná, lehce perlivá, osvěžující bílá (i růžová) vína, jejichž obliba oprávněně stále vzrůstá.

Portugalsko je nádherná země s bohatou gastronomii všeho druhu a vín s neopakovatelnou atmosférou.